Historie vzniku novodobé hudby na Malči

 

Psal se rok 1986 a tehdy od svých 13-ti let sedával Mirek "Copajda" Švec po večerech u chalupy "U Anežky" na Hantlejtě a hrával na kytaru pro potěchu svou, svých rodičů, rodiny, sousedů a kamarádů. No hrával...nutno přiznat, že v začátcích to nebyla žádná hitparáda!!! Hrál ale vytrvale a dlouho!!! Měl k tomu totiž dva skvělé předpoklady a jednu náhodu. Prvním předpokladem byl asi jeho vrozený talent k hudbě jako takové, kdy od svých čtyř let začal chodit do přípravky tehdejší Lidové Školy Umění, kde nakonec setrval v klavírní a varhaní hře 14 let, aby následně úspěšně obsolvoval. Druhým předpokladem byly jeho báječní rodiče, kteří mu na jeho toužebnou žádost koupily kytaru a dovolily v jeho nevyzrálém věku jezdit na vandry. Právě na nich náhodně poznal báječného kamaráda a svého kytarového guru - jediného člověka, který se ho ve správný čas ujal a zastal ve všech kytarových nesnázích a trampotách. Věkový rozdíl tehdy 13-ti letého kluka a 70-ti letého trampa z osady Brdských Supů, kam moc rád jezdíval, nebyl pražádnou překážkou. Neopakovatelné každotýdenní víkendové zážitky. Tramp mu trpělivě stále dokola ukazoval cestu nejen kytarové hry, ale naučil ho především vnímat a mít pokoru ke všem písničkám, které člověk hraje a zpívá. Dát písničkám kus svého srdce, dát jim kus sebe samého. Vnímat reakce posluchačů a vnímat hru kamarádů, kteří s ním hrají. Pokorně snášet případnou nedokonalost jiných spoluhráčů a umět si s nimi beze slova výtek ze srdce zahrát. Na druhou stranu zazářit jako sólista a umět poradit, když o to někdo žádá a o radu stojí. Rok 1989 všechno změnil. Je dobře, že zanikla zrůdná komunistická garnitura, že svoboda zvítězila ve všech směrech. Pro drtivou většinu lidí však nastala hektická doba seberealizace a podnikání, což mělo dopad i na Copajdu. Během pár let přestal jezdit na vandry a začal se naplno věnovat hudbě v plném rozsahu. Dodnes však stále těží z vyjímečných poznatků svých začátků a rad starého trampa, které se snaží předávat dál svým studentům v jeho přes 30 let úspěšně fungující kytarové škole.

 

V roce 1998 zakoupil Jirka "Fidli" Fiedler s manželkou Ivčou roubenku na Hantlejtě, jak se od pradávna říká části nevelké vísky Malče. Fiedlerovic rodina brzy zapadla mezi nás a začalo přátelské pouto. To se brzy prohloubilo i v pouto muzikantské, neboť Jirka rovněž hrál na kytaru. Asi po třech letech společných sedánků a hraní u táboráků se k nám přidal Jarda "Pšenda" Pšenička, který pro sebe a svou rodinu rovněž doma hrával na kytaru. Od té doby jsme celkem pravidelně hrávali ve třech. Báječné večery plné legrace a spousta nádherných písniček.

 

Vánoční svátky a přelom roku jsme trávili každý rok na chalupě a nebylo tomu jinak ani v roce 2005. Pokaždé jsme se sešli s Fiedlerovými buď v naší, nebo v jejich chalupě. Povídalo se, jedlo, pilo, veselilo, hrálo a zpívalo. Silvestrovskou půlnoc pak společně celá vesnice slavila na návsi. Po odpálení veškeré pyrotechniky (na což byl fenomenální Jirka Štěpnička), jsme toho roku byli pozváni k pokračování v zábavě k Junkům. Ale s podmínkou, že doneseme nástroje, zahrajeme a zazpíváme. Tak se také stalo. Fidli toho rána navíc úspěšně kandidoval na starostu, ale nakonec se zase dobrovolně funkce vzdal. Od té doby se přes léto scházelo u Junků na dvoře stále více sousedů, klábosilo se, pilo točené pivo a začal se rodit nápad, jak si vytvořit malý útulný soukromý klub. Tak každý kdo mohl přiložil ruku k dílu a zimu 2006 už jsme společně trávili v teple klubu, s točeným pivem a točenou limonádou a bylo nám strašně moc fajn. Postupem doby se až v samotném klubu začala utvářet sestava podobná hudebnímu tělesu. Mirek "Kulík" Junek se začal učit hrát na kytaru a za jediný rok už s námi plnohodnotně hrál a zpíval. Občas si zabrnkal svoje trampské perly Venda Nesládek, často zavítal i Jirka Štěpnička s kytarou a s bezednou studnicí historek ze světa showbusinesseu. Na heligonku přišel zahrát třeba Bohouš Nový, nebo pro změnu na klávesy Honza Svatek.

 

Tak tedy na prvopočátku byli Copajda, Fidli a Pšenda. Pak se přidali Jirka Štěpnička, Jirka "Šedý vlk" Švec, Venda Nesládek a jako poslední se přidal Mirek "Cozlík" Cozl, který si podobně jako Fidli, koupil na hantlejtě chalupu. Kdysi jako mladý hrával na kytaru "klasiku", tak se naučil hrát písničky a postupně přesedlal na královský nástroj "kontrabas".

 

V srpnu roku 2007 jsme se náhodně seznámili s kamarády, kteří spolu hráli a již tvořili bezejmennou skupinu. Byli to Luboš "Krtek" Dupal, Míla Macková a Standa Prorok. Začali jsme se více scházet a společně hrát až se k nám Krtek s Mílou přidali a Standa šel dál, trošku odlišnou, přesto hezkou hudební cestou.

 

V prosinci roku 2009 se k nám přidal i doposud všemi utajovaný hudebník Petr "Frankie" Veselý, který se do té doby dobře maskoval ve Strašeni za opravnu automobilů, ale nebylo mu to nic platné, byl odhalen. Ovšem neunesl své prozrazení a rovnou prásknul svého švagra Vendu "Lopéze" Lopatku, který se k nám rovněž ihned přidal a protože je kluk poměrně hodně šetřivej, během dvou následujících let vyměnil svých šest kytarových strun, za pět strun banjových...

 

15. srpna roku 2010 tak vznikla oficiálně Country & Trampská skupina Malečtí Sobolci. Název skupiny bez zaváhání vymyslel Šedý vlk, který tento oprášil z historických pramenů a znal už jako malý kluk z vyprávění starších. Všem se líbil a všichni jej brzy bez výhrad přijali. 

Skupina vystupuje nejraději tam, kde má dostatek posluchačů a příznivců. Nebojí se podnikat ani výjezdní akce do dnes již spřátelených okolních vesnic a osad, nebo do zahraničí (Praha, Vidovice, Vogelsang, Yukon...atd.) Z těchto destinací koneckonců pocházejí i další jejich přátelé a muzikanti, kteří s Malečskými Sobolci při každé možné příležitosti vystupují nikoliv jako jejich hosté, ale dohromady jako společná parta báječných kamarádů.

 

V září roku 2012 Malečtí Sobolci poprvé vystupují na festivalu "Vidovický havran", jako podpora kamaráda Krtka, který jakožto celoživotní tramp má srdeční pouto k osadám "U Dubu", jenž festival pořádají.

 

O rok později, koncem srpna 2013 si zopakují Malečtí Sobolci účast na festivalu "Vidovický havran".

 

O další rok později, 07. června 2014 úspěšně vystupují na festivalu "Zbečenský kapr", 16. srpna na festivalu "Radešovská podkova", 22. srpna natáčí soundtrack k filmu VELKÁ VÝPRAVA a zároveň v něm vystupují a hrají nejen jako skupina. Spanilou jízdu završují 30. srpna festivalem "Vidovický havran". Pak následuje říjnové hraní v Rohanově a v listopadu dvakrát v klubu na Malči.

 

Rok 2015 začíná úspěšně mnoha setkáními a společnými jamy v klubu na Malči. 18.června slaví Krtek 60-té jubileum na hřišti na Pohorsku a dostává od všech jeho kamarádů nové banjo. Tedy abych byl přesný, dostává dvě nová banja, ale jen jedno je možné ihned použít. Vyrobil ho pro něj náš kamarád Rosťa Čapek, a všichni jsme z toho měli nakonec obrovskou radost. Jenom Krtek pořád meldoval, že je strašně těžký...a hlasitý :-)...Báječná oslava. Pak následoval 22. srpen festival "Radešovská podkova", kde už víme co a jak, tedy medaile nás neminuly. 29. srpna čtvrtá účast festivalu "Vidovický havran", kde začínáme pomalu působit jako inventář festivalu. Ještě ho tak někdy vyhrát, ale to se nám časem taky povede. No a 25.září hudební klub U Vodárny v Praze - zážitek jako blázen (pětikila bodově osvěcují mlhou zahalenou scénu...dva fotografové...tři kamery...nudící se Pšenda házící papírové konfety po spolusedících, mlčících a dychtivě sledujících, co se bude dít...zkrátka jen dvě slova...VRCHOL SEZÓNY - tedy nikoliv vystoupení Malečských Sobolců, ale 60-té jubileum kamaráda Fidliho. Entrée!!! Rozdrážděný Mustang, přetnul ponurou a mlhavě zamyšlenou náladu v klubu. Mustang, kterého Fidli dostal darem od svých kamarádů. Báječná oslava. Pak už následovalo jen dvoje hraní koncem listopadu v klubu na Malči.

 

Rok 2016 byl od začátku směřován k festivalům a veřejným produkcím. Nové sestavení repertoáru dalo za pravdu 28.května na soukromém ranči v Jiříně u Votic okr. Benešov, kam byli Malečtí Sobolci pozváni v rámci kamarádské kooperace a kde podali pro ně standartní výkon, tedy nejlepší. Následovalo hraní 11.června v Radešově u Sušice v Country Saloonu Yukon - báječné hraní ve špičkovém prostředí...oboustranné děkovačky a spokojenost posluchačů...tak to má být a těšíme se na příště!!! Další vystoupení v tomto saloonu proběhlo 09. a 23. července ku spokojenosti kapely i majitelů. 20. srpna tomu nebylo jinak a kapela čím dál, tím víc hraje na Yukonu. 27. srpna jako každý rok bojuje o přízeň posluchačů ve Vidovicích a tento rok není vyhlášen jako soutěžní - tedy Malečtí Sobolci berou útokem první příčku, což se jim postupně daří. Nebýt Dubáků a dalších 5-ti kapel, jistojistě by nakonec přece jen vyhráli - no nic...budeme bojovat opět příště :-)...17.09. Yukon u Sušice - opět narváno - únava - klasika - standard.

Ale je tady velká akce 15.10. oslava dvojích kulatin 50-tky - Venda "Lopéz" Lopatka a 70-tky - Jirka "Šedý vlk" Švec - monstr akce spojená s festivalem Radešovská podkova!!!...všechno báječně připravené, jen to hlasování si příště lépe ohlídáme :-)...29.10. - Yukon u Sušice a oslava narozenin Hanky - kytice růží bílých květů...znám plno hezkejch ženskejch k světu... - nádhera a gratulace!! - Byli jsme při tom :-)...no a další akce 26.11. - Frankieho narozeniny - Klub Maleč - uzavřená společnost - nádhera...bylo to báječné, ostatně dokumetární materiály hovoří za vše :-) No a potom už jen krůček o měsíc později - 27.12. klub Maleč a malá oslava povánočního shonu. Následovalo vystoupení 30.12. na Yukonu a 31.12. oslava Silvestra opět v klubu Maleč a rozloučení se s rokem 2016. Příchod nového roku a prvních pár měsíců ukáží, jak silná tahle squdra dokáže být.

 

Rok 2017 začal oslavou Pšendovo narozenin v klubu na Malči 27.01.2017. Následovala série vystoupení na Yukonu v Radešově u Sušice. V polovině srpna za šílené zimy hraní na Pohorsku a další opět na Yukonu. 14.10. poprvé skupina zahrála v hospodě na sále ve Chvalšovicích pod Vacovem. Během roku měla skupina i několik neveřejných zkoušek a v závěru roku společně oslavila v klubu na Malči Silvestra a příchod nového roku. Pravda, někteří členové nemohou být u všeho dění, tak alespoň dokáží na dálku morálně podpořit své kamarády.

 

Rok 2018 pokračuje lednovým koncertem na Yukonu. 24.02. skupina podruhé vystupuje ve Chvalšovicích pod Vacovem, tentokrát odehráním Countrybálu. 31.03. pak dalším vystoupením na Yukonu. Po zbytek roku kapela vystupuje na pravidelných akcích, či náhodných merendách, jejich blízkých kamarádů a známých. Postupně se ale zvyšuje napětí ve skupině. Vyskytují se stále častěji jisté indicie, k odchodu některých členů skupiny.

 

Rok 2019 prozatím nenaznačuje výraznou změnu muzikantů. Tato okolnost se ovšem zcela zásadně mění v březnu po odehrání vystoupení na konzorciu lékařů ve Strakonicích. Skupinu záhy opouští Mirek "Cozlík" Cozl a Luboš "Krtek" Dupal. Kapela nemá rázem mnoho možností v dalším účinkování. Některé alternativy nabízí několik jejich posluchačů, ale ty nejsou schůdné. Rezolutí rozhodnutní je na místních muzikantech - Kulík a Frankie. Ti neváhají ani vteřinu a Kulík se vrhá do učení se na baskytaru, Frankie do 6-ti strunného banja. Jejich nadšení a přístup je motorem a motivací pro zbývající čtyři členy skupiny - Šedého vlka, Fidliho, Copajdy a Pšendy. Chystá se letní festival Chvalšovický Širák a ten určí další "pravidla hry". Ještě v témže roce se zpět do skupiny vrací Mirek "Cozlík" Cozl, což je velmi dobře. Skupina dohrává do konce roku pravidelná měsíční koncertování v klubu na Malči. Společná oslava silvestra je jen důsledkem opětovného navázání dobrých vztahů a to nejen muzikantských.

 

 
Rok 2020 skupina zahajuje Country bálem ve Chvalšovicích na konci února. Tento rok skupina 15. srpna oslaví 10. let od jejího vzniku. Věříme, že letní oslava to bude velkolepá. Tak se i skutečně stalo. Navíc se novým člemem skupiny stal bubeník Fanda Kos. Bohužel, co nikdo nečekal, se na sklonku roku nákaza začala šířit celým světem a během pár měsíců stala pandemickou nákazou, kterou dnes známe jako nákazu Covid19. Nikdo nesměl nikam, byl zákaz vycházení z domovů, zprávy z médií zněly jasně, je to smrtelná choroba pocházející z Wuchanu z Číny a nikdo z nás nevěděl, jak se má v té chvíli chovat. Zněly různé názory, že je to pitomost, že to není nic, čeho by se mohl člověk bát, ovšem celosvětová čísla úmrtí byla nekompromisní a zcela zdrcující. 
 
 
 
Rok 2021 tento rok je naprosto zdrcující. Nikdo nikam nechodí, nikdo nikam nejezdí. Každý se bojí o vlastní zdraví. V polovině roku vláda rozvolní krutá opatření. Lidé jak z jiné planety urputně začnou cestovat a blíží se podzim. Vše se začíná opakovat a Covid19 udeří opět v plné síle. Jediné pozitivní na tom je, že je vyvinuta očkovací vakcína a mnoha lidem se uleví. Především psychicky. Malečtí Sobolci se potají schází v klubu na Malči a snaží se hrát a bavit, jako kdyby se nic nedělo. Těsně před Silvestrem 30.12. odchází na věčný odpočinek kamarád Venda Nesládek. 
 
 
 
Rok 2022 rozvolňování stále trvá, ale opravdu hodně pomalu se navrací běžný život k normálu. Všichni sice hovoří o případném krutém návratu Covidu19, ale z něj se postupně stává stejné onemocnění, jako je například chřipka. Jsou dostupné léky a vakcinace. Lidé se přestávají bát. Malčtí Sobolci do prázdnin pravidelně zkouší a v červenci poprvé vystoupí v Restauraci Klášterský Mlýn v Rejštejně. Od té doby tam během letních měsíců odehrají několik koncertů. V klubu na Malči to opět začíná žít stejně jako před dvěma lety naplno a pořádají se stejně zažité akce, jako Cmundiáda, nebo pečení krkovice. Silvesrt a Nový rok je opět úžasně oslaven za doprovodu hudby a zpěvu v klubu. Do kapely je za člena  přijat do té doby příležitosný kytarista - Vlastík Škanta. 
 
 
 
Rok 2023 Malečtí Sobolci dostávají nový díl zpěvníku a poctivě cvičí. Sestava skupiny je stále stejná. Jen některé členy čas od času mezi sebou rozdmýchá politika, ale to do muziky zkrátka nepatří. Muzika byla a bude pro všechny stejná, ať se změní garnitura, nebo ne. Hrát budeme stále stejně. Byť se "zčeřené vody" zase po nějaké době uklidní, přesto nás to všechny ostatní vždy překvapí a jen si říkáme, máme-li to zapotřebí. V letních měsících opět pokračujeme ve vystoupeních v Restauraci Klášterský Mlýn v Rejšteně. V létě oslavíme troje jubilejní narozeniny, Copajda + Pšenda 50-tku a Cozlík 60-tku. Peče se prase, hraje, zpívá a hoduje. Na podzim je už jen minimálně hraní a je tu opět Silvestr a Nový rok. Tentokrát se všichni v klubu "drží" a hraje se a zpívá od 22 hodin až do 05 hodin do rána bez problémů a s vervou.
 
 
Rok 2024 skupina Malečtí Sobolci rozjíždí nový rok vystoupením 27.01. v Restauraci Zlatá Otava v Sušici. Ohlas je báječný a dle mého názoru, do této doby tato kapela nezahrála lépe. Jsem nesmírně pyšný na všechny členy skupiny.